Polacy w USA pokochali kabanosy z Sokołowa

Od kilku miesięcy w sklepach na nowojorskim Brooklynie, a także w New Jersey, Ridgewood, czy Pensylwanii, można znaleźć produkty Sokołów S.A. Skąd takie zainteresowanie? Odpowiedni surowiec, właściwe przyprawy i ich dobór, a wreszcie proces produkcyjny, aby na koniec klient dostał taki wyrób, jakiego od nas oczekuje – mówi Antoni Gibowicz, pełnomocnik Zarządu Sokołów S.A. ds. Zarządzania Jakością.

Kabanosy mogą być drobiowe, wieprzowe, wołowe, czy też mieszane – tych ostatnich produkuje się ostatnio najwięcej. W zależności rodzaju, pozyskuje się odpowiedni surowiec. Skąd? – Surowiec pozyskujemy głównie od polskich rolników, m.in. w ramach pionierskiego program współpracy „Razem w Przyszłość”. Mamy gwarancję dobrego surowca a jednocześnie wspieramy polskie rolnictwo – wyjaśnia Antoni Gibowicz. W swoich działaniach Sokołów S.A. kieruje się przekonaniem, że jakość w branży mięsnej można uzyskać wyłącznie dzięki połączeniu nowoczesności, dobrego surowca i bezpieczeństwa zapewnionego przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

W procesie produkcji w Sokołów S.A. są spełniane nie tylko wymogi europejskiego, ale także i amerykańskiego rynku, bo i tam smakowite produkty już trafiają. Jak przypomina Gibowicz, amerykańscy inspektorzy także kontrolują proces produkcji w zakładach Sokołowa. – Dziś produkcja odbywa się na najwyższym poziomie technologicznym, a towar musi spełniać  potrzeby konsumenta. Jako producent nie możemy ryzykować utraty wizerunku, a co za tym idzie, zaufania konsumentów. Obecność służb weterynaryjnych i ludzi nadzorujących proces produkcyjny na halach dodatkowo uwiarygadnia tę jakość – dodaje Gibowicz.

Cechą charakterystyczną kabanosów jest ich dość ostry smak. – To zasługa specjalnie wyselekcjonowanej mieszanki przypraw, w zależności, czy są to kabanosy francuskie, węgierskie, argentyńskie, czy inne.  Sporo jest w nich pieprzu: zielonego, czarnego, czy białego. Nasz klient wyczuje też smak papryki. Takie kombinacje sprawiają, że smak kabanosów za każdym razem jest bardzo wyrazisty.

Te smaki najwyraźniej przypadły do gustu Polakom mieszkającym na co dzień w Stanach. Od zeszłego roku z amerykańskiego rynku spływają do Sokołowa zamówienia na kabanosy. Transportowane są tam zarówno drogą morską, jak i lotniczą. Szczególną popularnością cieszą się kabanosy francuskie. Oferta dla rynku w USA będzie sukcesywnie powiększana.

Kiedy pada pytanie o największy sekret produkcji kabanosów, Antoni Gibowicz tylko się uśmiecha - Sekrety? Nie, nie ma czegoś takiego. Jest produkcja zgodna z procedurami, w oparciu o najlepszy surowiec i najlepszych fachowców. To sprawia, że dostarczamy odbiorcom produkt smaczny i wyjątkowy, wyróżniający się spośród tradycyjnych - jest bardziej suchy, ma większą trwałość i zdecydowanie bardziej intensywny smak.