Lunchbox
dla każdego

Coraz więcej osób samodzielnie przygotowuje lunchboksy. Taka dieta pudełkowa stała się ważnym elementem zdrowego stylu życia. Firma Sokołów, która podczas cyklicznych warsztatów kulinarnych podejmuje tematy dotyczące dobrze zbilansowanej diety, w grudniu 2019 r. zaprosiła blogerów i dziennikarzy do pogłębienia wiedzy na temat komponowania lunchboksów. Wspólnie z ekspertami – dietetyczką Zuzanną Antecką oraz szefem kuchni Sokołów Dominikiem Moskalenką, uczestnicy warsztatów przygotowali pełnowartościowe dania do pudełka – odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jedzenie na wynos

Zwyczaje dietetyczne ulegają stopniowym i jednocześnie wyraźnym zmianom. Jedzenie na wynos, zabierane do szkoły czy pracy, zawsze było popularne, jednak obecnie przybiera zupełnie nową formę. Prosta kanapka nie wystarczy, by efektywnie i z energią wypełniać przez wiele godzin obowiązki na zewnątrz. – Świadomość, jak ważny jest odpowiednio zbilansowany posiłek spożywany poza domem, staje się coraz bardziej powszechna – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Nadal jednak wiele osób sięga po niezdrowe, gotowe przekąski i dania typu fast food, usprawiedliwiając się brakiem czasu i pomysłów na samodzielne przygotowanie lunchboksu. Podczas warsztatów chcieliśmy nie tylko unaocznić, jak duże znaczenie ma to, co jemy w pracy czy w szkole, ale też podsunąć kulinarne pomysły na lunchboksy, które przypadną do gustu i dzieciom, i dorosłym oraz w pełni zaspokoją ich potrzeby żywieniowe.

Warsztaty odbyły się w wyjątkowej scenerii – w zabytkowym Dworze Ziemiańskim w Woli Suchożebrskiej. Gośćmi byli blogerzy i dziennikarze, a także dzieci, które miały okazję zbierać owoce i warzywa rosnące w ogrodzie.

Jak przygotować lunchbox idealny

Zasady odpowiedniego komponowania lunchboksów przedstawiła dietetyk Zuzanna Antecka. Podkreśliła, iż czasowi spędzanemu poza domem powinna odpowiadać właściwa ilość kalorii, czyli ok. 1/3 całodziennej normy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci – te, które jedzą regularnie drugie śniadanie w szkole, osiągają lepsze wyniki i mają lepsze samopoczucie. Tzw. drugie śniadanie to zatem nie przekąska, lecz dobrze zbilansowany posiłek. Przygotowując go, warto posługiwać się tzw. talerzem żywieniowym, który w prosty sposób pokazuje, jak komponować posiłki. W praktyce lunchbox powinien składać się z sycącego dania (np. kanapki, owsianki, tortilli, makaronu lub sałatki) z dodatkiem świeżych owoców i warzyw oraz przekąski (np. kabanosa, granoli, bakalii, chipsów owocowych lub warzywnych). Jak na co dzień ułatwić sobie to zadanie? Najlepiej zrobić listę ulubionych potraw, sięgać po dostępne propozycje dań gotowych, w wyborze sugerując się ich dobrą jakością, i z wyprzedzeniem planować tygodniowy „schemat pudełek”, by wykorzystywać zgromadzone w lodówce produkty.

Pomysły dla każdego

Uczestnicy warsztatów przygotowali cztery odpowiednio zbilansowane, a przy tym smakowite lunchboksy. W pierwszym pudełku, zaproponowanym przez dietetyk Zuzannę Antecką, znalazły się roladki z szynki Naturrino z pieczonym batatem i serkiem śmietankowym oraz pieczona owsianka marchewkowa, której smak świetnie podkreślił oryginalny jogurtowy dip pierniczkowy, świeże owoce i pestki słonecznika. Drugi lunchbox powstał dla wielbicieli warzyw – składał się z kanapki z gofrów cukiniowych ze szpinakiem i hummusem Z Gruntu Dobre, koktajlu malinowego na jogurcie oraz słodkiej przekąski do pochrupania – bakalii i odrobiny gorzkiej czekolady. Dominik Moskalenko, szef kuchni Sokołów, zaproponował treściwe posiłki, przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn i osób aktywnych fizycznie. Połączył smażoną polędwiczkę wieprzową z zapiekanymi ziemniakami z patelni i sałatką z sezonowych warzyw i owoców. Ostatni lunchbox to szybka w przygotowaniu opcja, oparta na technice stir fry – polędwica wołowa z warzywami i ryżem oraz orzeźwiającą sałatką owocową z dodatkiem świeżej mięty.

Wszystkie przygotowane dania zostały „przetestowane” zarówno przez dorosłych uczestników, jak i przez dzieci. – Nasze warsztatowe lunchboksy były bardzo różnorodne. Wszystkie powstały zgodnie z zasadami dietetycznymi – podsumowuje Marcin Bałanda. – Mam nadzieję, że nie tylko znajdą one zastosowanie jako gotowe rozwiązania na co dzień, ale też zainspirują do tworzenia własnych kulinarnych pomysłów na pyszne pudełka.