Walory kulinarne polskiej wołowiny

W ramach działań służących propagowaniu zdrowych trendów żywieniowych Sokołów zorganizował spotkanie dla blogerów kulinarnych w Zakładzie Produkcyjnym Sokołów S.A. w Kole, specjalizującym się w produkcji wołowiny. Zaproszeni goście mieli wyjątkową okazję, by zwiedzić linie produkcyjne oraz uzyskać wiele praktycznych informacji dotyczących walorów sezonowanej polskiej wołowiny.

Wołowina jest mięsem o znakomitej wartości odżywczej i niezwykle szerokich możliwościach kulinarnego zastosowania. Jednak w Polsce jest wciąż mało popularna – statystycznie spożywamy jej niewiele: ok. 1,5 kg rocznie, podczas gdy średnia w krajach Unii Europejskiej wynosi 12 kg. Sokołów, który za cel postawił sobie rozwój sztuki kulinarnej oraz edukowanie na temat właściwego komponowania codziennej diety, zorganizował kolejne spotkanie warsztatowe poświęcone tematowi polskiej wołowiny.

Do Zakładu Produkcyjnego Sokołów S.A. w Kole zostali zaproszeni blogerzy kulinarni oraz redakcja magazynu „Kukbuk”. Przed wejściem do części produkcyjnej uczestnicy spotkania musieli spełnić wszystkie wymagania sanitarne – założyć ochronne stroje i przejść przez bramki dezynfekujące. Rygorystyczne przestrzeganie tych zasad przez każdą osobę wchodzącą do zakładu jest niezbędne do utrzymania norm sterylności i bezpieczeństwa produkcji oraz niezmiennie wysokiej jakość produktów. Dyrektor Zakładu Paweł Nowak pokazał gościom poszczególne etapy produkcji, szczególną uwagę poświęcając sezonowaniu wołowiny – czyli procesowi jej dojrzewania. Podczas sezonowania, trwającego od 10 dni do nawet 6 tygodni, mięso pozostaje w stałej, niskiej temperaturze, zamknięte w szczelnym opakowaniu próżniowym lub – w przypadku sezonowania „na sucho” – bez opakowania.

O znaczeniu ­­sezonowania dla smaku i jakości wołowiny uczestnikom spotkania opowiedział Dominik Moskalenko, doradca kulinarny i szef kuchni Sokołów. Dojrzewanie poprawia kruchość, soczystość i smakowitość mięsa, poprzez wpływ na zmianę struktury włókien mięśniowych. Dominik Moskalenko zachęcał, by sięgać również po mniej popularne rodzaje wołowiny, jak bavette czy łata (tzw. flan steak) oraz przekonywał, jak ważna dla walorów smakowych jest „marmurkowatość” mięsa.

O wszystkich zaletach sezonowanej wołowiny goście mogli przekonać się podczas kulinarnego zwieńczenia spotkania, jakim było przygotowanie na grillu soczystych steków, podanych z sezonowymi dodatkami: białymi i zielonymi szparagami.

Kulinarne inspiracje z wykorzystaniem sezonowanej wołowiny Sokołowa znaleźć można na stronach www.ucztaqulinarna.pl i www.smakidobregozycia.pl oraz na kanale YouTube Sokołów TV.