L’Art de la cuisine Martell 2018
Zakończyła się 16. edycja prestiżowego konkursu kulinarnego L’Art de la cuisine Martell 2018. Do zamku w Rynie przybyły setki poszukiwaczy dobrych smaków, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Partnerem Głównym konkursu była Grupa Sokołów S.A.
L’Art de la cuisine Martell to prestiżowy konkurs dla młodych adeptów sztuki kulinarnej. Do Finału, który odbył się 3 marca na zamku w Rynie, zakwalifikowało się 16 dwuosobowych zespołów. Konkurs oraz galę finałową poprowadzili Karol Okrasa oraz Dariusz Maląg. Zadaniem uczestników było przygotowanie wybitnego dania z użyciem głównego składnika oraz koniaku Martell.
Przygotowane potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie. Pierwsze z nich to Jury Techniczne, które oceniało dania pod kątem sposobu ich przyrządzenia, prezentacji na talerzu oraz samego smaku. Drugie to Jury Degustacyjne, w którym zasiedli znani szefowie kuchni – m.in. Kurt Scheller. Kolejny zespół to Jury Koneserów, który przyznaje swoją własną nagrodę.
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była świeca wołowa, dostarczona przez Partnera Głównego – Sokołów S.A. Jest to bardzo niedoceniane mięso, które swoją delikatnością dorównuje nawet polędwicy. Jako lider branży mięsnej w Polsce Sokołów prowadzi szereg akcji edukacyjnych dla konsumentów, dlatego firmie szczególnie zależało na zaprezentowaniu właśnie tego elementu.
Tegorocznymi laureatami konkursu zostali:
1. miejsce – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, Restauracja Pink Lobster
2. miejsce – Rafał Stegnicki, Wiktor Wielgus, Nicolaus Toruń Hotel
3. miejsce – Marcin Ćwik, Mikołaj Kruszona, Restauracja Nifty No. 20 Puro Hotel
Nagroda Jury Koneserów – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, Restauracja Pink Lobster
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz Puchar Przechodni Martell. Jako Partner Główny, Sokołów ufundował również vouchery pieniężne dla najlepszych par.
Martell to nie tylko doskonała okazja do sprawdzenia się dla kucharzy, ale również świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy kulinarnej dla przybywających gości. W tym roku Sokołów przygotował stoisko, na którym nieustannie trwały degustacje wołowiny. Szef Kuchni Sokołowa – Dominik Moskalenko, pokazywał też, jak prawidłowo przyrządzić stek z polędwicy wołowej czy antrykotu, a także wyjaśniał, na czym polega proces sezonowania. W specjalnie przygotowanej szafie prezentowane były mięsne rarytasy, rostbef oraz antrykot, które dzięki dojrzewaniu „na sucho” nabrały głębi smaku i stały się niesamowicie delikatne.