Marnowanie żywności i innych ważnych zasobów naturalnych jest dziś problemem o znaczeniu globalnym. Firma Sokołów po raz kolejny poruszyła temat zero waste, organizując w czerwcu 2019 r. we Wrocławiu warsztaty kulinarne poświęcone temu zagadnieniu. Uczestniczący w nich blogerzy i dziennikarze mogli dowiedzieć się, jak postępować na co dzień, by skutecznie ograniczać wyrzucanie żywności. Przygotowując wspólnie z Piotrem Kucharskim cztery oryginalne dania, przekonali się, jak wiele smaku można uzyskać, wykorzystując w kuchni tzw. resztki jedzenia.
Odpowiedzialność społeczna w biznesie i w codziennym życiu
Sokołów podczas cyklicznych warsztatów edukuje w zakresie nowych trendów kulinarnych oraz istotnych zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia. – Sokołów działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Skutecznie ograniczamy emisję CO2, optymalizujemy zużycie wody i energii elektrycznej w zakładach, modernizujemy opakowania. Ideę społecznej odpowiedzialności chcemy też szeroko przekazywać naszym konsumentom, zachęcając do takiej postawy na co dzień – w różnych dziedzinach życia, w tym również oczywiście podczas przygotowywania posiłków. Organizując poprzednie warsztaty w duchu zero waste, przekonaliśmy się, jak duże zainteresowanie budzi ten temat – dlatego postanowiliśmy kontynuować edukowanie w tym kierunku.
Wrocławskie spotkanie poprowadził Piotr Kucharski – ekspert od niebanalnych pomysłów na wykorzystanie produktów, które najczęściej są wyrzucane. Warsztaty odbyły się w Studiu Kulinarnym w Browarze Mieszczańskim. Marcin Bałanda wprowadził uczestników w tematykę zero waste. – Wszyscy musimy uświadomić sobie wagę problemu marnowania żywności – podkreślił. – Tylko w naszym kraju każdego roku na śmietnik trafia kilka milionów ton jedzenia.
Jak to zmienić? Ważna jest m.in. większa świadomość na temat kulinarnego wykorzystania tzw. resztek, racjonalne planowanie zakupów i odpowiednie przechowywanie żywności. Piotr Kucharski przekonywał również do przeciwdziałania marnowaniu wody i energii w kuchni oraz maksymalnego wykorzystywania jednego źródła energii. Prostym, a jednocześnie naprawdę istotnym działaniem jest ograniczenie zużycia torebek foliowych, dlatego każdy z uczestników warsztatów otrzymał zestaw bawełnianych woreczków na zakupy spożywcze.
Gotowanie z pomysłem
Piotr Kucharski zaproponował cztery dania. W każdym z nich zostały wykorzystane składniki, które często trafiają do śmieci. Pyszna zupa krem powstała na bazie pozostałych po grillu warzyw, a jej smak dopełnił chrupiący chips z boczku surowego wędzonego Sokołów i pasta ze zwiędłych ziół oraz oliwy. „Odświeżana” bagietka stała się podstawą do przygotowania kanapki ze stekiem z antrykotu Uczta Qulinarna oraz sosem przyrządzonym w duchu zero waste (ze zwiędłymi rzodkiewkami i szczypiorkiem). Idealnym sposobem na wykorzystanie drugiej świeżości warzyw okazała się również sałatka z piklowanymi warzywami, pomysłowo posypana tartym beef jerky Sokołów. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak przygotować oryginalny deser z użyciem czerstwego ciasta drożdżowego – wystarczy zalać je masą z jajek i mleka, dodać przejrzałe, sezonowe owoce, zapiec w piekarniku… i gotowe!
Zwieńczeniem spotkania był tradycyjnie posiłek. Przy stole zastawionym wspólnie przygotowanymi daniami w stylu zero waste trwały rozmowy o pomysłach na codzienne działania, które pomogą unikać marnowania żywności.